top of page

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Güncelleme tarihi: 21 Ara 2020

Anne sütü uygun koşullar altında saklanabilir ve bebeğe biberon yardımı ile de içirilebilir. Ancak bu yalnızca gerekli ve zaruri durumlar söz konusu olduğunda yapılmalıdır. Bunun nedeni annenin göğsünde bulunan yararlı bakterilerin ve anne kokusunun bebeği daha sağlıklı kılmasıdır.

Peki, anne sütü nasıl saklanır?

Anne sütünü saklamak için bir göğüs pompası kullanabilirsiniz. Bununla sütünüzü sağarak biberona aktarabilirsiniz. Sütün sıcaklık miktarına dikkat etmelisiniz.

Sütü bebeğinize verirken yine aynı ısıda olmasını sağlamanız çok önemlidir. Sütü kaynatıp daha sonra ılıtmak da doğru değildir. Bu şekilde anne sütünün besin değerini azaltmış olursunuz.

Sağlık Bakanlığı anne sütünü farklı ortamlara göre bozulmadan nasıl saklayabileceğinizi açıklamıştır. Buna göre

· Oda sıcaklığı 3 saat (19 -26 derece)

· Derin dondurucu 3 ay (0 – 4 derece)

· Buzdolabı 3 gün (-18 derece)Anne Sütü Saklama

Anne sütü saklama pek çok annenin ilk zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı gerek duyduğu bir şeydir. Ancak ilk aylarda bebeğinizi mümkün olduğunca kendi göğsünüzden beslemeniz gerektiğini bir kere daha sizlere hatırlatalım.

Anne sütünü saklamak size toplu mekanlarda ya da herhangi bir acil durumda yardımcı olacaktır. Örneğin bebeğinizin bir saatlik bir otobüs yolculuğu sırasında beslenebilmesi için doğru şekilde saklanmış bir kaptan anne sütü içmesini sağlayabilirsiniz.

Her ne olursa olsun zorunluluk hallerinde bile bebeğinizin ilk 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenmesi ciddi anlamda önemlidir.

Bunun için bebeğinizin anne sütüne yakın mamalar ile beslenmesini sağlamamalısınız. Bu tür mamalar özel durumlar nedeni ile bebeğini emziremeyen annelere daha uygundur. Her zaman en uygun ve en sağlıklı şey doğal olan imkanlardan yararlanmaktır.

Annelerin sütü bebeklerine özel olarak uygun ısıda, besin değeri tam da bebeğin günlük ihtiyacına göre üretilir. Hatta bebeğinizin hasta olduğunu düşündüğünüzde bedeninizin bebek için daha bol antikor bulunan (hastalık etkeni ile savaşan proteinler) salgıladığını biliyor muydunuz?

Bu mucizevi gıda ürününden bebeğinizi kesinlikle mahrum bırakmamalısınız.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Eğer bebeğiniz için yeterli miktarda anne sütünüz yoksa kesinlikle dışarıdan satın alarak bunu bebeğinize verme yolunu tercih etmemelisiniz. Süt annelik yapmakta herhangi bir sakınca olmasa da kime ait olduğu bilinmeyen anne sütünün alınıp bebeğe verilmesi pek doğru bir davranış değildir.

Bebeğinizin bir süt annesi olacaksa bu tek bir kişi olmalıdır ve onun göğsünden süt emmelidir.Anne sütünü arttıran besinleri tüketerek süt miktarınızı yeterli hale getirmeye yardımcı olabilirsiniz. Bu besinler:

· Yeterli miktarda bol bol su içmek

· Protein bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi (balık, yoğurt, et, süt, yumurta, ayran vb.)

· Taze sıkılmış meyve suyu

· Ev yapımı şerbet

· Mercimek çorbası bol bol tüketin

· Kahve, çay, kola gibi gıdalar tüketilmemeli

· Yulaf ezmesi

· Havuç

· Yeşil yapraklı vitamin bakımından zengin bitkiler

· Sütlaç, muhallebi gibi sütlü tatlılar,

· Tavuk göğsü tüketecekseniz gerçek köy tereyağı ile yapmalısınız margarin kesinlikle tüketmemelisiniz

· Şerbetli tatlıları tüketmemelisiniz

· Smoothie tüketebilirsiniz

· Sarımsak

· Çiğ kuruyemişler

· Soğuk sıkım zeytinyağı

· Rezene çayı

Anne sütünü arttırmak için stresten de uzak durmalısınız. Bunun için stres miktarınızı azaltan çaylar tüketebilirsiniz. Ancak bunları mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu tür çaylar içerdikleri maddeler bakımından anne sütünün içeriğini değiştirici bir etki de yaratabilirler.

Hekiminiz size uygun tüketim sıklığı ve dozu hakkında bilgi verecektir.

Yine stres miktarınızı azaltmak adına yürüyüşe çıkabilir ya da ılık duş alabilirsiniz. Bebeğinizle vakit geçirerek onunla konuşmayı ve ilgilenmeyi de ihmal etmemelisiniz.


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page