top of page

Emzik Kullanmak

Güncelleme tarihi: 21 Ara 2020

Emzik kullanmak bebeğin süt emme süresini azaltıcı etki göstermektedir. Ancak bu dönem ilk 1 yaşı kapsamaktadır. Ayrıca da bebeğin enfeksiyonel hastalıklara yakalanmasını daha elverişli bir hale getirmektedir.

Sık sık yere düştüğünden ya da nemli bir şekilde hava ile temas ettiğinden bebeğin ağız ve çevresine çok sayıda mikroorganizmanın gelmesine neden olmaktadır. Bu durum bebeğin ağız sağlığını tehdit edebilir.

Eğer ki bebeğinizin emzik kullanmasının doğru olup olmadığı konusunda hala şüpheleriniz bulunuyorsa bu durumu hekiminize danışarak kendisinden bilgi edinmek daha doğru olacaktır.

Emzik Kullanmak Doğru Mudur?

Emzik kullanmak doğru mudur, sorusuna ele aldığımızda ne yazık ki her durumda bu uygulamanın doğru olmadığını belirtmek durumundayız.

Emzik kullanımı gerekli bir uygulama olmadığı gibi sadece sınırlı durumlarda faydalı olduğu tespit edilmiştir. O durumlar:

· Bebeğin emme ve yutma refleksi ve koordinasyonunu geliştirme ve burada bulunan kasların gelişimini destekleme

· Daha kolay uykuya dalmayı destekleme

· Bebeğin parmak emme ihtiyacının yerine emzik emmesi çok daha kolay terk edilebilen bir alışkanlığın gelişmesine yardımcı olacaktır

· Bebeği ağladığında ya da normal zamanlarda daha sakin bir hale getirir

· Uçak yolculuğu sırasında bebeğin maruz kaldığı basıncın çok daha azalmasına yardımcı olan bir etkisi bulunur

Esasında her ne kadar emzik kullanımı çok gerekli ve doğru görülmese de bazı durumlar söz konusu olduğunda faydalarının olduğu da bilinmektedir.

Bu nedenle eğer anne ve babalar emzik kullanımı konusunda bilinçli bir şekilde hareket ederlerse risk miktarı en az seviyeye inmiş olacaktır. Bu nedenle de eğer emzik kullanımı konusunda ısrarcı iseniz mutlaka gerekli hijyen koşullarına dikkat ederek bunu yapabilirsiniz.

Kaç Yaşına Kadar Emzik Kullanılır?

Emzik kullanımı hakkında merak edilen soruların başında kaç yaşına kadar emzik kullanılır, sorusu gelmektedir. Emzik kullanımı hekiminiz tarafından önerilmiş ise bunu yapabilirsiniz.

Ancak bunun bir süreci olmalıdır ve bebek bunu o zaman aralığında artık terk etmelidir. O da ilk yaşını doldurma sürecidir.

Bebeğiniz 1 yaşına kadar emzik kullanabilir. 1 yaşından sonra artık emzik bıraktırılmalıdır ve bebeğin bu tür bir ürün kullanmasının önüne geçilmelidir.

Çocuğunuz yakın zamanda daha bilinçli bir hale geleceğinden bebeğinizin ilerleyen zamanlarda emzik alışkanlığını bırakması çok daha zor olacaktır.Bu nedenle bunu 1 yaşını doldurduğu zaman artık siz yapmalısınız. Eğer ki kullanıma devam etmek durumunda kalırsanız hijyen koşullarına çok daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bunun nedeni çocuğunuzun artık hareketli bir döneme geçiş yapmasından dolayı emziğini evdeki eşyalara sürmek, yere atmak, üzerinde hijyenik olmayan maddeler olduğunda bunları ağzına götürmesi gibi olumsuz durumların meydana gelme ihtimali oldukça artacaktır.

Bu nedenle kesinlikle bu dönemlerde emzik kullanımının artık terk edilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun için bebeğinizi başka şeyler ile oyalamayı ve onlarla daha çok ilgilenerek dikkatlerini başka yöne çekme yöntemini deneyebilirsiniz.

Ancak bebeğiniz bu konuda fazla ısrarcı ise bunu aniden değil yavaş yavaş yapmalısınız. Aksi halde bebeğinizde büyük bir stres kaynağının oluşumuna neden olabilirsiniz.

Doğru Emzik Kullanımı

Doğru emzik kullanımını gerçekleştirebilmek için mümkün olduğunca hijyenik hareket etmelisiniz. Emziği bebeğinizin kıyafetlerine sabitleyebilirsiniz. Bu sayede yere düşüp kaybolması ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Bir emzik kutusu almayı da ihmal etmeyin. Bebeğinizin emziği kullanmadığı zamanlarda emziği yıkamalı ve mutlaka kuru bir şekilde kutusuna koyarak taşmalısınız. Nemli bir şekilde bıraktığınızda bakterilerin çoğalması için uygun ortam yaratmış olursunuz. Bu nedenle emzik her zaman kuru tutulmalıdır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page